Altın Yorumları

Altında Fed Rallisi Son Buldu

Mart 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Fed Rallisi Son Buldu

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimlerine yönelik güvercin yorumlarının ardından ulaştığı en yüksek seviyelerinden geri çekildi.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.168 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,74% düşüşle 2.168 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından gerileyen gram altın 2,35% düşüşle 2.451 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.438 lira oldu.

Altında Fed Rallisi Son Buldu

Dolar, rakipleri karşısında son üç haftanın en yüksek seviyesine çıkarak ikinci haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanırken, dolar ile fiyatlanan altın diğer para birimi sahipleri için daha pahalı hale geldi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Yaklaşan faiz indirimleri genellikle altın fiyatlarını destekliyor ve faiz indirim süreci yürürlüğe girdiğinde sarı metal için bir taban sağlıyor. Şimdilik, altının aşırı alım koşullarında olduğu görülüyor, bu da son rallisinde kısa vadeli bir miktar soğumayı gerektirebilir.yorumunu yapıyor.

Dün altın fiyatları, Fed politika yapıcılarının son dönemdeki yüksek enflasyon verilerine rağmen 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarını oranında düşürmeyi beklediklerini belirtmelerinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Powell çarşamba günü basın toplantısında yaptığı açıklamada, son dönemdeki yüksek enflasyon verilerinin ABD’de fiyat baskılarının yavaş yavaş hafiflediğine dair genel hikayeyi değiştirmediğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti