Altın Yorumları

Altında Fed Gerilimi

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Fed Gerilimi

Altın fiyatları, Fed’den gelecek olan faiz kararı, öngörüler ve açıklamalarla hareketli geçmesi beklenen yeni haftanın ilk gününde karışık seyrediyor.

Spot altın TSİ 15.30’da 2.161 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,14% artışla 2.164 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada haftaya artıda başlayan gram altın 1,65% artışla 2.470 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.460 lira oldu.

Altında Fed Gerilimi

Capital. com analisti Kyle Rodda, “Fed’den oldukça şahin bir sonuç çıkacak gibi görünüyor; bu yıl sadece bir ya da iki indirim olabileceği konusunda oldukça güçlü bir fikir birliği var gibi.” yorumunu yapıyor.

Fed’in çarşamba günü sona erecek olan iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını 5,25%-5,50% seviyesinde sabit tutmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak hem tüketici hem de üretici düzeyinde enflasyonun yapışkanlığı göz önüne alındığında, Fed’in daha uzun süre daha yüksek bir politika görünümüne işaret etme olasılığı var.

Yatırımcılar şu anda haziran ayında bir faiz indirimi olasılığını yaklaşık 56% olarak fiyatlıyor. 

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler, ABD tüketici fiyatlarının şubat ayında güçlü bir şekilde arttığını ve üretici fiyatlarının benzin ve gıda gibi malların maliyetindeki artış nedeniyle beklenenden daha fazla yükseldiğini gösterdi.

Rodda, “Fed’den daha az şahin bir sonuç alırsak, daha zayıf bir dolar ve daha düşük getiriler görmemiz için her türlü neden var. Bu da bir ralliyi körükleyebilir ve ardından 2.200 dolar seviyelerini görebiliriz.” diye ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC