Altın Yorumları

Altında Faiz Belirsizliği Sürüyor

Mart 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Faiz Belirsizliği Sürüyor

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’den gelecek önemli politika kararı ve ardından Başkan Jerome Powell’ın bu yıl faiz indirimi beklentilerine daha fazla ışık tutabilecek açıklamaları öncesi dar bir aralıkta işlem gördü. 

Spot altın TSİ 15.45’te 2.152 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,15% düşüşle 2.156 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada kırmızıda seyreden gram altın 0,56% düşüşle 2.480 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.471 lira oldu.

Altında Faiz Belirsizliği Sürüyor

Piyasalar, merakla FOMC’nin bugün TSİ 21.00’de yapacağı politika açıklamasına ve Powell’ın TSİ 21.30’da düzenleyeceği basın toplantısını bekliyor.

ABD merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, yatırımcılar yılın geri kalanı için ekonomik ve faiz oranı projeksiyonlarını daha çok merak ediyor.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Fed’in yatırımcıların duymak istediği kadar güvercin olmayabileceği ve medyan nokta grafiğinin bu yıl üçten ikiye, hatta bir Fed indirimine revize edilebileceği konusunda gerçek bir olasılık var. Powell güvercinleri hayal kırıklığına uğratırsa, bu da altının bu yüksek seviyelerde sarsılmasını tetikleyebilir ve 2.050 doların altına indiğini görebiliriz. Yine de altın, genel olarak emtiadaki geniş çaplı yükselişten destek almaya devam ediyor.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC