Altın Yorumları

Altında Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

Altın fiyatları, Ortadoğu’daki gerilime ilişkin risk primlerinin azalması ve yatırımcıların Fed’in faiz oranı patikasına ilişkin ipuçları sunabilecek olan verilere odaklanmasıyla yatay seyretti.

Spot altın, TSİ 16.15’te 2.327 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,17% artışla 2.342 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da hafif toparlandı ve 0,52% artışla 2.439 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.435 lira oldu.

Altında Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Altın ve gümüş piyasası, Ortadoğu’daki çatışmaların azalmasıyla birlikte bir düzeltme görüyor. Asıl soru, bu düzeltmelerin kısa vadede bir düşüş trendine dönüşüp dönüşmeyeceği. Piyasa yeniden ekonomik raporlara ve Fed’e odaklanmış durumda. Eğer sıcak enflasyon verileri görürsek, Fed’in faizleri düşürmesi zorlaşacak ve bu durumda altın 2.200 doların altına düşebilir.yorumunu yapıyor

Gözler şimdi Fed’in favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerine çevrilmişken, yatırımcılar Fed’in ilk faiz indiriminin büyük olasılıkla eylül ayında gelmesini bekliyor. 

Genesis Gold Group CEO’su Jonathan Rose, uzun vadede 2024’ün seçim yılı olması, jeopolitik çatışmaların devam etmesi ve ABD’nin artan borcu nedeniyle altının daha da yükseleceğini düşünüyor:

Merkez bankalarının şu anda altına karşı korkunç bir iştahı var ve bu kesinlikle yavaşlamıyor.”

Altında Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC