Altın Yorumları

Altında Enflasyon Heyecanı

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Enflasyon Heyecanı

Altın fiyatları, dünkü üretici fiyatı verilerinden toparlanmaya çalışan yatırımcıların saatler içinde açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) verileri öncesinde iyimserleşmesiyle yükseldi. 

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.363 dolardan, ABD vadeli altın kontratları da 0,36% artışla 2.368 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yükselişini sürdürdü ve 2.454 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.452 lira oldu.

Altında Enflasyon Heyecanı

ABD tüketici fiyat endeksi verileri, dakikalar içinde açıklanacak. Ekonomistler, verilerin nisan ayında çekirdek enflasyonun mart ayındaki 0,4%’e kıyasla 0,3% gelmesini bekliyor.

Capital. com analisti Kyle Rodda, “TÜFE biraz düşmeye başlarsa, bu altın için olumlu bir durum olacaktır çünkü bu noktaya kadar gösterdiği direnç göz önüne alındığında bu dinamikten yararlanmak için harika bir konumda. TÜFE beklenenden yüksek gelirse, bu tüm piyasaları ve faizlerin düşürülebileceğine dair güveni gerçekten sarsacaktır.yorumunu yapıyor.

Geçen haftaki zayıf istihdam verisi ve nisan ayı için beklenenden daha yumuşak bir ABD bordro rakamları, eylül ayına kadar faiz indirimi beklentilerini artırdı. 

Fed Başkanı Jerome Powell ise dün yaptığı açıklamada, ABD enflasyonunun 2024 yılına kadar düşmeye devam etmesini beklediğini ve merkez bankasının faiz oranlarını tekrar yükseltmek zorunda kalmasının pek olası olmadığını söyleyerek indirim beklentilerini güçlendirdi.

Altında Enflasyon Heyecanı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC