Altın Yorumları

Altına Merkez Bankası Desteği

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altına Merkez Bankası Desteği

Altın fiyatları, haftanın ilk işlem gününe de artıda başlayarak art arda yedinci seansta da yükseliş eğilimini korudu. Analistler, bu yükselişin güçlü dolar ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan geleneksel olumsuzluklara rağmen, Asya’dan gelen güçlü talpten kaynaklandığını düşünüyor.

Spot altın, TSİ 15.30’da 2.327 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,23% artışla 2.350 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın ise haftaya güçlü bir başlangıç yaptı ve 3,74% artışla 2.507 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.490 lira oldu.

Altına Merkez Bankası Desteği

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, “Altın boğaları, mart ayında değerli metal alımlarını 17. aya taşıyan Çin Merkez Bankası’ndan taze ipuçları almış olabilir.” diyor.

Pazar günü açıklanan resmi verilere göre Çin, şubat ayı sonunda 72,58 milyon ons olan altın stokunu mart ayı sonunda 72,74 milyon onsa yükseltti.

Tan, “PBoC’nin yanı sıra Hindistan Merkez Bankası’nın da kendi rezervlerini tamponlamak için külçe altını emmesiyle birlikte, küresel merkez bankalarının bu büyük alım çılgınlığı kesinlikle spot altının fiyat artışını körüklüyor.yorumunu yapıyor

Külçe altın, güçlü ABD ekonomik verilerinden ve faiz indiriminin hazirandan sonraya ertelenebileceğine dair bahislerden kaynaklanan rüzgarlara rağmen, bu yıl şimdiye kadar 13%’ün üzerinde yükseldi.

Öte yandan UBS, talebin artması ve borsa yatırım fonu alımlarının hızlanması ihtimaliyle külçe altın için yıl sonu hedefini ons başına 2.250 dolara yükseltti.

Altına Merkez Bankası Desteği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC