Altın Yorumları

Altın Zirvelerden İnmiyor

Nisan 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Zirvelerden İnmiyor

Altın fiyatları, fonlardan gelen talebin güçlü doları ve ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalma olasılığını dengelemesi nedeniyle yeni rekor seviyeye yükseldi.

Spot altın, seans içinde 2.266 dolarla rekor tazeledikten sonra TSİ 16.00’da 2.257 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,88% artışla 2.276 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın, düşüşünü sürdürdü ve 1,17% düşüşle 2.433 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.421 lira oldu.

Altın Zirvelerden İnmiyor

Saxo Bank’tan Ole Hansen, “Perakende ve merkez bankalarından gelen temel talebe, 2.200 doların üzerindeki kırılmanın ardından zaten yüksek olan uzun pozisyonlarını genişleten momentum takipçisi spekülatörler de katılıyor. Buna ek olarak, jeopolitik gerilimlerin ek bir destek katmanı eklediğine şüphe yok.yorumunu yapıyor.

Altın, mart ayı genelinde 9,3% artarak Temmuz 2020’den bu yana en büyük aylık yükselişini gerçekleştirdi. Bu yükseliş, ABD imalatının mart ayında son bir buçuk yıl içinde ilk kez büyüdüğünü göstermesinin ardından güçlü ABD dolarına rağmen devam etti. CME Group’un FedWatch Aracına göre, piyasalar verilerin ardından haziran ayı faiz indirimi beklentilerini 62%’ye düşürdü.

Bağımsız analist Ross Norman, “Altın rallisini bu kadar olağandışı yapan şey, ABD dolarının yükselmesi, Hazine tahvili getirilerinin artması ve ABD faizlerinin daha uzun süre yükselme olasılığının artmasıyla önemli geleneksel ters rüzgarlara rağmen gerçekleşmesidir.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC