Altın Yorumları

Altın Zemin Kaybediyor

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Zemin Kaybediyor

Altın fiyatları, bu hafta Fed’in faiz indirimi görüşlerine ilişkin ipuçları vermesi beklenen bir dizi merkez bankası yetkilisi konuşması öncesinde, indirimlere yönelik beklentilerin zayıflamasıyla geriledi.

Spot altın TSİ 13.30’da 2.040 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,28% düşüşle 2.045 dolardan işlem gördü. 

Altın Zemin Kaybediyor

City Index analisti Matt Simpson’a göre bu haftanın belki de en önemli etkinliği olarak görülen Fed Guvernörü Christopher Waller’ın konuşması öncesi güçlenen dolar altını olumsuz etkiledi.

Dolar endeksi bugün son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşarak diğer para birimi sahipleri için külçe altının cazibesini azalttı. Öte yandan 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de 4% seviyesinin üzerine çıktı. 

Simpson, “Piyasalar birden fazla faiz indirimi fiyatlamışken, Waller’ın bir nebze geri adım atmasına şaşırmam. Bu da spot altını 2.035 dolar seviyesine düşürebilecek bir hamle olabilir.yorumunu yapıyor

Fed’in bu ay sonunda gerçekleşecek olan toplantısında faizleri sabit bırakması bekleniyor. İleriye bakıldığında ise piyasalar, bu yılki her toplantıda 25 baz puanlık indirim gelebileceğini düşünüyor. 

Altın Zemin Kaybediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC