Altın Yorumları

Altın, Zayıflayan Faiz İndirimi Umutlarına Rağmen Artıda

Mart 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Zayıflayan Faiz İndirimi Umutlarına Rağmen Artıda

Altın fiyatları, şubat ayında hafif ivme kazanan enflasyonun yapışkanlığını sürdürmesiyle, piyasaların faiz indirimi beklentilerinin zayıflaması karşısında dün geriledi. Ancak bugün yeniden ivme kazandı. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.165 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,16% artışla 2.169 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada düşüşünü sürdüren gram altın 0,46% değer kaybederek 2.411 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.401 lira oldu.

Altın, Zayıflayan Faiz İndirimi Umutlarına Rağmen Artıda

Scorpion Minerals baş yatırım yetkilisi Michael Langford, altındaki son fiyat düşüşünün Fed’in kararlarını etkileyen enflasyon verilerine bağlı olduğu yorumunu yapıyor.

Langford mevcut seviyelerden itibaren altın fiyatlarında yaklaşık 10%’a varan sağlıklı bir düzeltme bekliyor.

Külçe altın dün, ABD tüketici fiyatlarının şubat ayında tahminlerin üzerinde arttığını gösteren ve enflasyonda bir miktar yapışkanlığa işaret eden verilerin ardından 1,1% değer kaybetti. 

Bu, tüketici fiyatlarının ocak ayında da beklenenden daha fazla arttığını gösteren verilerin açıklandığı 13 Şubat’tan bu yana altının en kötü tek günlük düşüşü oldu.

Langford, dünkü enflasyon verilerinin ardından sistemde fazla miktarda para olduğunu ve emtialara fon akışı olduğunu, bunun da baz metalleri ve altını şimdiye kadar desteklediğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC