Altın Yorumları

Altın, Yukarı Yönlü Bir Kırılmanın Eşiğinde – Oanda

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yukarı Yönlü Bir Kırılmanın Eşiğinde – Oanda

Altın fiyatları, Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimlerin yatırımcıları sığınacak liman aramaya itmesi nedeniyle bir süredir yeşilde işlem görüyor. Dahası, bir analist değerli metalin yakında daha da yükselebileceğine inanıyor.

Altın fiyatı, geçen yılın sonundan bu yana önemli ölçüde toparlanarak son üç ayda 6,46% yükseldi. Yeni yılın ilk haftalarında patlak veren Kızıldeniz’deki gerginlik de bu eğilimi destekledi.

İsrail ve Hamas çatışmalarının devam ettiği bir dönemde pazar günü Kızıldeniz’deki bir Amerikan gemisine gemi savar füzesi fırlatıldı. ABD’li yetkililer, füzenin savaş uçaklarından biri tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Bölgedeki çatışmanın yatırımcıları güvenli liman arayışına yönlendirmesinin yanı sıra altının yükselişe geçebileceğine dair başka göstergeler de var. Oanda kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, altının geçen haftanın ikinci yarısında, ekim başından bu yana devam eden orta vadeli yükseliş kanalının alt sınırında V şeklinde bir artış hareketine başladığını söyledi. 

Analist, bu durumun günlük göreceli güç endeksinin momentum göstergesi tarafından işaret edilen “yükseliş momentumu durumu” ile birlikte gerçekleştiğini belirtti.

Altın, Yukarı Yönlü Bir Kırılmanın Eşiğinde - Oanda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s