Altın Yorumları

Altın, Yoğun Veri Takvimi Öncesi Temkinli

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yoğun Veri Takvimi Öncesi Temkinli

Altın fiyatları, ABD 4Ç büyüme verisinin beklendiği güne temkinli başlıyor. Yatırımcılar dün Fed yetkilisi Waller’ın açıklamalarından destek buluyor.

Spot altın, TSİ 13.30’ta 2.205 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,63% artışla 2.226 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın  yatay görünüm sergileyerek 0,39% düşüşle 2.413 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.404 lira oldu.

Altın, Yoğun Veri Takvimi Öncesi Temkinli

Altın, Fed’in geçen hafta yüksek enflasyon görünümüne rağmen 2024’te üç faiz indirimi öngörmesinin ardından rekor bir yüksekliğe ulaştı. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller dün, son açıklanan enflasyon verilerinin, Fed’in faiz oranı hedefinde kesinti yapmaktan kaçınma durumunu doğruladığını söyledi.

Tastylive’dan Küresel Makro Başkanı Ilya Spivak, “Fed faiz oranlarını düşürmek istediğine işaret etti. Diğer yandan piyasalarda Ukrayna ve Orta Doğu’daki gerilimlerle jeopolitik risk endişesi devam ediyor, bu da altını destekliyor. Altın fiyatları bu ayın çoğunda belirli bir aralıkta seyretti ve ons altında mevcut direnç seviyesi olan 2.225 doların üzerine çıkılması, fiyatların 2.300 dolar seviyesine doğru ilerlemesini sağlayabilir.” yorumunu yapıyor.

Yatırımcılar şimdi, Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğini değerlendirmek için yarın açıklanacak çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini bekliyor.

PCE verisinin şubat ayında 0,3% artması bekleniyor, bu da yıllık bazda verinin 2,8%’de sabit kalacağının öngörülmesine işaret ediyor. PCE verisi, Fed’in enflasyon göstergesi olarak yakından izlediği bir veri olduğu için faiz indirimi sürecinde belirleyici olması beklenebilir. Güncelde FedWatch’a göre Fed’in Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlama ihtimali 61% olarak izleniyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti