Altın Yorumları

Altın, Yenilenen Fed Umutlarıyla Yükseldi

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yenilenen Fed Umutlarıyla Yükseldi

Altın fiyatları, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde beklenenden daha zayıf gelen istihdam verisinin, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceği beklentilerini canlandırmasıyla yeni haftaya yeşilde başladı. 

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.319 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,89% artışla 2.329 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yükselişe geçti ve 0,65% artışla 2.409 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.407 lira oldu.

Altın, Yenilenen Fed Umutlarıyla Yükseldi

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Cuma günü, ABD’de yeni istihdam yaratımında bir düşüş gördük; tahmin edilenden daha fazla bir yavaşlama oldu ve ücret artışı da zayıfladı. Bu da Fed’in 2024’te faizleri düşürmeye başlaması için biraz alan yaratıyor.yorumunu yapıyor.

Verilerin, ABD’de istihdam artışının nisan ayında beklenenden daha fazla yavaşladığını ve yıllık ücretlerdeki artışın yaklaşık üç yıldır ilk kez 4%’ün altına düştüğünü ortaya koymasının ardından dolar da yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Piyasalar da CME’nin FedWatch aracına göre, eylül ayında faiz indirimi bahislerini 71%’e yükseltti. 

Evangelista Ortadoğu’daki gerilimlerin de altına destek verdiğini sözlerine eklerken, İsrail ordusu Filistinli sivillere”’sınırlı kapsamlı”bir operasyon kapsamında Refah’ı tahliye etmeleri çağrısında bulundu.

Altın, Yenilenen Fed Umutlarıyla Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC