Altın Yorumları

Altın Yeniden Zemin Kazanıyor

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Yeniden Zemin Kazanıyor

Altın fiyatları, tüketicilerin enflasyon beklentilerinin düştüğü haberlerinin ardından haftanın ilk işlem gününde son üç haftanın dip seviyesine düştükten sonra faiz indirimi beklentilerinden destek bularak yeniden yükseldi. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.034 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,36% artışla 2.041 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada düşüşünü sürdüren gram altının satış fiyatı 0,18% düşüşle 2.054 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 2.049 lira oldu. 

Altın Yeniden Zemin Kazanıyor

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Fed’in mart ayında ilk faiz indirimine gideceği konusunda herkes çok iyimserdi ancak aralık ayının sonunda bu durum bir şekilde yön değiştirdi ve ABD ekonomisi güçlü dayanıklılık işaretleri göstermeye devam etti.” yorumunu yapıyor

Geçen haftanın beklenenden güçlü gelen iş gücü rakamları ve faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizliği ifade eden son Fed tutanakları, ABD’de erken politika gevşemesi beklentilerine gölge düşürdü.

CME FedWatch Tool’a göre piyasalar şu anda Fed’in 19-20 Mart’taki politika toplantısında 58%’lik bir faiz indirimi ihtimali fiyatlıyor. 

Öte yandan pazartesi günü yayınlanan New York Fed anketi, tüketicilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde enflasyonda bir düşüş ve hane gelirleri ve harcamalarında daha yavaş artışlar gördüklerini gösterdi.

Yatırımcıların odağı artık perşembe günü açıklanacak ABD tüketici ve üretici enflasyon verilerine kayarken, analistler fiyatlardaki artışın aralık ayında yavaşlamasını bekliyor.

HSBC, pazartesi günkü bir notunda, “Altın fiyatları 2.000 doların oldukça üzerinde seyrediyor. Piyasaların Fed’in olası indirimlerinin gerçekleştirilmesi veya hızı konusunda ‘hayal kırıklığına uğraması’ durumunda altın zayıflayabilir.” ifadelerini kullandı. 

Altın Yeniden Zemin Kazanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC