Altın Yorumları

Altın Yatay Seyrediyor

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Yatay Seyrediyor

Altın fiyatları, jeopolitik risklerin beslediği güvenli liman talebinden gelen desteğin, güçlenen doların yarattığı baskıyı dengelemesiyle istikrarını korudu.

Spot altın, TSİ 16.00’da 2.317 dolardan, ABD vadeli altın kontratları da 0,03% artışla 2.324 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da düne göre pek değişiklik göstermedi ve 2.400 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.400 lira oldu.

Altın Yatay Seyrediyor

Dolar, bu yıl Fed’in faiz indirimlerine ilişkin yenilenen bahislerden kaynaklanan kayıpların bir kısmını telafi ederek sağlamlığını korudu. Bu neden önemli dersen, daha güçlü bir dolar, altını diğer döviz sahipleri için daha az cazip hale getiriyor.

Quantitative Commodity Research analisti Peter Fertig, “Asıl soru (Fed’in) ne zaman faiz indireceği ya da bu yıl hiç indirip indirmeyeceği çünkü enflasyon gerçekten daha da düşmediği sürece Fed beklemede kalacak.” diyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari dün yaptığı açıklamada, kısmen konut piyasasının gücüyle desteklenen durgun enflasyonun, merkez bankasının faiz oranlarını tüm yıl boyunca sabit tutması gerekebileceği anlamına geldiğini söyledi.

CME’nin FedWatch aracına göre ise yatırımcılar, şu anda Fed’in eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık 65% olarak fiyatlıyor.

Fertig, “Altının aynı zamanda güvenli bir liman olarak görüldüğünü ve bu nedenle Ortadoğu ve Ukrayna’daki siyasi gelişmelerin bir rol oynadığını unutmamalıyız. Avrupalı politikacılar tarafından İngiltere’ye NATO birliklerinin gönderilmesi yönünde bazı konuşmalar ve talepler var ki bu açıkça Rusya tarafından bir tırmanma olarak görülebilir.”  yorumunu yapıyor.

Altın Yatay Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC