Altın Yorumları

Altın, Veri Gündeminde Artıda Seyrediyor

Şubat 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Veri Gündeminde Artıda Seyrediyor

Altın fiyatları, ABD’den gelen zayıf ekonomik verilerin dolar ve ABD Hazine tahvili getirileri üzerinde baskı oluşturmasıyla değer kazandı. 

Spot altın TSİ 14.10’da 2.006 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,19% artışla 2.018 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada toparlanan gram altın 0,47% artışla 2.065 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.058 lira oldu.

Altın, Veri Gündeminde Artıda Seyrediyor

New York merkezli bağımsız metal analisti Tai Wong, “Altın boğalarının (artış beklentisi) şaşırtıcı derecede zayıf perakende satış rakamını değerlendirmesiyle fiyatlar yeniden 2.000 doların üzerine çıktı.yorumunu yapıyor.

ABD perakende satışları, ocak ayında beklenenden daha fazla düştü. Çalışma Bakanlığı’ndan gelen bir diğer veri de işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta 8 bin azalarak 212 bine düştüğünü gösterdi.

EverBank’ten Chris Gaffney’e göre, kısa vadede altın için ana itici güç faiz oranı beklentileri olmaya devam ediyor; Fed gerçekten faizleri düşürme zamanının geldiğini söyleyene kadar altının kısa vadede baskı altında kalması riski var.

Faiz patikası tarafında önemli bir cephe olarak salı günü açıklanan enflasyon verileri, ABD’de tüketici fiyatlarının beklenmedik bir şekilde arttığını gösterdi ve bu durum altının salı günü 2.000 doların altına inmesine yol açtı.

Artık yatırımcılar, enflasyon verilerinin ardından Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını düşürmeden önce muhtemelen haziran ayına kadar bekleyeceğini düşünüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC