Altın Yorumları

Altın, ÜFE Öncesi Hareketleniyor

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, ÜFE Öncesi Hareketleniyor

Altın fiyatları, bugün açıklanacak olan ve Fed’in faiz görünümünü etkilemesi açısından yakından takip edilen üretici enflasyonu (ÜFE) verileri öncesinde yükselişe geçti.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.344 dolardan, ABD vadeli altın kontratları da 0,26% artışla 2.349 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yeşile döndü ve 2.432 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.433 lira oldu.

Altın, ÜFE Öncesi Hareketleniyor

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, “Altının bugünkü nispeten yatay performansı, piyasaların diken üstünde kalmaya devam ettiğini ve gelen ABD verilerinin nasıl sonuçlanacağına dair aşırı bir görüşe sahip olmak istemediğini gösteriyor.yorumunu yapıyor.

Yatırımcılari şimdi, TSİ 15.30’da açıklanacak olan ÜFE verilerine ve ardından yarın açıklanacak olan tüketici enflasyonu (TÜFE) verilerine gözlerini dikti.

New York Fed, son Tüketici Beklentileri Anketi’nde katılımcıların bir yıl sonraki enflasyonun mart ayındaki 3%’ten 3,3%’e yükseleceğini, üç yıl sonraki enflasyonun ise bir önceki ayki 2,9%’dan 2,8%’e düşeceğini tahmin ettiğini gösterdi. Yatırımcılar, merkez bankasının gevşeme döngüsüne eylül ayında başlamasını bekliyor. 

Tan, “Fiyat baskılarının hafiflediğine dair işaretler 2024’te Fed’in faiz indirimine gideceğine dair umutları daha da güçlendirebilir ve bu da altına rekor seviyesine yaklaşması için yeni bir ivme kazandırabilir.” diye ekledi.

Altın, ÜFE Öncesi Hareketleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters