Ekonomi ve Finans Haberleri

Altın Talebi, 2023’te Rekor Tazeledi

February 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Altın Talebi, 2023’te Rekor Tazeledi

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre, süregelen jeopolitik gerilimler ve Çin ekonomisindeki zayıflığın yatırımcılardaki güvenli liman iştahını artmasıyla altın talebi 2023 yılında rekor seviyelere ulaştı.

Rapora göre toplam altın işlemleri 2022’deki 4.741 tona kıyasla geçen yıl 4.899 ton olarak gerçekleşti.

WGC küresel merkez bankaları başkanı Shaokai Fan, 2023’te altın talebinin en büyük itici güçlerinin Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Hamas çatışmasının yanı sıra, Çin ekonomisindeki yavaşlama olduğunu ve bunların 2024’te de sarı metal fiyatlarını artırmaya devam edebileceğini söyledi.

Merkez bankalarının yanı sıra perakende yatırımcıların da altın alımlarını artırmasıyla fiyatlar, aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ons başına 2.100 dolara ulaştı. Ayrıca merkez bankası alımları iki yıl üst üste 1.000 tonu aştı. 

Fan, “2023 yılı, merkez bankalarının altın alımları açısından tarihteki en yüksek ikinci yıl oldu ve 2022’deki rekor seviyeye kıl payı yaklaştı.” dedi.

🚀 Çin Merkez Bankası’ndan Rekor Altın Alımı

Rapor, Çin Merkez Bankası’nın geçen yıl 225 tonla en büyük altın alıcısı olduğunu ve stokunu 2.235 tona çıkardığını gösterdi.

Fan Çin’deki emlak krizinin de daha fazla yatırımcıyı altına yönelttiğinin altını çizdi:

Çinli yatırımcılar diğer varlık sınıflarının geleceği konusunda endişeli ve yatırım portföylerini korumanın bir yolu olarak altına yöneliyorlar. Altın, Çin yuanı bazında ve Çin’deki diğer varlık sınıflarına kıyasla çok iyi bir performans gösterdi.”

👀 Altını 2024’te Neler Bekliyor?

WGC, bu yıl altın alımlarının 2023 seviyelerine ulaşmasının pek mümkün olmadığını ancak enflasyondaki düşüşün talepte ciddi bir düşüşü önleyebileceğini söyledi.

Fan, “Enflasyon önemli ölçüde düşerse tüketiciler reel olarak daha zengin hissetmeye başlayabilir ve bu da talepteki düşüşün bir kısmını hafifletebilir.” diyor.

ABD’de enflasyon 2023 yılında 12 aylık bazda 3,3% ile Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde gerçekleşirken, Fed Başkanı Jerome Powell çarşamba günü yaptığı açıklamada merkez bankasının aart ayında faiz oranlarını düşürme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Bu açıklama, perşembe sabahki işlem seansında altın fiyatlarında 3%’lük bir düşüşü tetikledi.

Fan, “Güçlü hiperenflasyon dönemlerinde altın çok iyi performans gösterir. Ancak ılımlı enflasyon dönemlerinde altın her iki yönde de hareket edebilir. Bunu başka faktörler de belirleyebilir.” diye ekledi.

Altın Talebi, 2023’te Rekor Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC