Ekonomi ve Finans Haberleri

Altın, Son İki Haftanın En Düşük Seviyelerinde

Altın, Son İki Haftanın En Düşük Seviyelerinde
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in faizleri ne zaman keseceğine dair daha fazla ipucu arayan piyasaların gözlerini yarın açıklanacak olan enflasyon verilerine çevirmesiyle son iki haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti. 

Spot altın, TSİ 15.15’te 2.319 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,71% artışla 2.329 dolara yükseldi. 

İç piyasada ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri sabit bırakmasının ardından gram altın da artışa geçti ve 2.450 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.449 lira oldu.

Altın, Son İki Haftanın En Düşük Seviyelerinde

Bugün son sekiz haftanın en yüksek seviyesine yükselen dolar, külçeyi diğer para birimi sahipleri için de daha pahalı hale getirdi.

KCM Trade analisti Tim Waterer, “Dolardaki yükselişe ABD Hazine tahvili getirilerinin de eşlik etmesiyle altın fiyatları adeta akıntıya karşı yüzmeye çalışıyor.” yorumunu yaptı.

Öte yandan Fed Guvernörü Michelle Bowman da dün yaptığı açıklamada “faizlerin sabit kalmaya devam etmesiyle enflasyondaki düşüşün süreceği” ve faiz indirimlerinin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2% hedefine yaklaştığı bir dönemde uygun olacağı görüşünü yineledi.

Bu açıklamaların ardından yatırımcılar şimdi yarın açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini bekliyor. PCE, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak yakından takip ediliyor. 

Waterer, “Eğer PCE rakamları finansal piyasaları Fed’in faizleri ne zaman indireceği konusunda karamsar bir ruh haline sokarsa, altın 2.270 dolar seviyesine gerileyebilir.” diye ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC