Altın Yorumları

Altın, Son Bir Haftanın En Düşük Seviyesinde

January 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son Bir Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin oluşan endişelerle yükselen dolar karşısında dünkü kazançlarının bir kısmını kaybetti ve son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın TSİ 15.00’te 2.047 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,81% düşüşle 2.056 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada yukarı yönlü ivmesini koruyan gram altının satış fiyatı 0,28% artışla 2.059 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 2.053 lira oldu. 

Altın, Son Bir Haftanın En Düşük Seviyesinde

Sarı metalde, 2023’ün son işlem günlerinde Fed’in mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla güçlü bir ralli görülmüştü. Bu güçlü görünüm, yılın ilk işlem gününde de devam etmişti. 

Ancak piyasalar, Fed’in faiz indirimlerine yönelik daha fazla ipucu arıyor ve bunun için de bu akşam açıklanacak olan FOMC toplantı tutanaklarını bekliyor. 

Exinity Group analisti Han Tan, “Piyasalar faiz indirimi umutlarına tutunmaya çalışırken altın hâlâ zeminini koruyor. Spot altın Fed’in faiz indirimi anlatısı korunduğu sürece yukarı yönlü ivmesini sürdürecektir. Ancak Fed’in güvercin politika söylemlerini sonlandırması durumunda altın fiyatları bazı baskılarla karşı karşıya kalabilir.”  yorumunu yapıyor

CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar şu an Fed’in mart ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitme olasılığını 70% olarak fiyatlıyor. 

Altın, Son Bir Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Investing