Altın Yorumları

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

Altın fiyatları, bu yıl faiz indirimlerinin ne zaman gerçekleşeceğine dair ipuçları arayan yatırımcıların odağını Fed’e vermesiyle son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın TSİ 14.00’te 2.037 dolara yükselerek en son 16 Ocak’ta görülen seviyesine ulaştı. ABD vadeli altın kontratları ise 0,25% artışla 2.056 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada zemin kaybetmeye devam eden gram altın 0,14% düşüşle 2.055 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.051 lira oldu.

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

RJO Futures stratejisti Daniel Pavilonis, “Altının yukarı yönde hareket etmesinin ağırlıklı nedeni, Hazine tahvili getirilerinin kırmızıda olması ancak bu akşamki faiz kararı beklentisi de oldukça etkili.yorumunu yapıyor.

Aralık toplantısında güvercin bir tavır sergileyen Fed’in politika açıklamalarına saatler kaldı. Piyasalar, merkez bankasının iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor.

Pavilonis, Fed’in istikrarlı bir piyasaya sahip olmak istediğini, bu nedenle çok fazla faiz indirimi görmeyebileceğimizi ve Powell’ın tarafsız olacağını ve faiz oranlarını düşürme olasılığından bahsedeceğini sözlerine ekledi.

Geçen hafta açıklanan veriler, aralık ayında ABD’de fiyatların ılımlı bir şekilde arttığını göstererek yıllık enflasyonu üst üste üçüncü ay 3%’ün altında tuttu ve Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği umutlarını besledi. 

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC