Ekonomi ve Finans Haberleri

Altın Son 2 Haftanın Zirvesinde

Altın Son 2 Haftanın Zirvesinde
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, ABD’den gelen zayıf ekonomik verilerin Fed’in bu yıl içinde faiz indirimine gideceğine dair piyasa beklentilerini artırmasının ardından son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, küresel çapta birden fazla seçime ilişkin belirsizlik de sarı metale destek verdi.

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.339 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,23% artışla 2.352 dolar oldu.

İç piyasada ise gram altın da yükselişe geçti ve 2.468 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.467 lira oldu.

Altın Son 2 Haftanın Zirvesinde

Exinity Group analisti Han Tan, “Altın temel olarak Fed’in politika değişikliğine ilişkin piyasa beklentileri tarafından yönlendirilmeye devam ediyor. ABD ekonomik verileri daha düşük faiz oranlarının önünü açana ve altın için bir sonraki yükselişi tetikleyene kadar bir süre daha aralıkta kalabilir.yorumunu yaptı.

Geçen hafta açıklanan veriler işgücü piyasasında ve fiyat baskılarında ılımlı bir seyir izlendiğini gösterirken, salı günü açıklanan yumuşak perakende satış verileri de ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte cansız seyrettiğine işaret etti.

Fed, bu yılın sonuna kadar bir ya da iki faiz indirimine gitme beklentisine temkinli bir şekilde yaklaşırken, enflasyonun soğumakta olduğuna dair daha fazla teyit arıyor.

Ayrıca altın, süregelen jeopolitik gerilimler, aşağı yönlü ekonomik riskler ve Fransız siyasetini çevreleyen belirsizlik nedeniyle güvenli liman teklifleriyle de desteklendi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC