Altın Yorumları

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, Ortadoğu krizinde tırmanma endişelerinin azalması ve yatırımcıların Fed’in faiz yörüngesine ilişkin yeni ipuçları için önemli ABD verilerini beklerken kâr toplamasıyla, son iki haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi.

Spot altın, TSİ 13.00’te 2.297 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 1,42% düşüşle 2.313 dolardan işlem gördü. 

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, “Altın, son aylarda farklı türde alım akımlarının alıcısı oldu ve şimdi bu akımlardan biri güvenli liman talebinin azalmasıyla biraz kurudu.” diyor.

İran’ın İsrail’in insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak misilleme yapmayı planlamadığı açıklamasının ardından, daha geniş çaplı bir bölgesel çatışma korkusunun azalmasıyla altın bir önceki seansta 2%’den fazla düşerek bir yıldan uzun bir sürenin en büyük gün içi düşüşünü kaydetti.

Waterer, “Yatırımcılar, bunu altının son dönemdeki iyi formundan sonra bir miktar kâr elde etmek için bir fırsat olarak görüyor.” diye ekliyor.

Bu haftanın ana ekonomik odak noktası ise perşembe günkü ekonomik büyüme (GSYH) ve cuma günkü kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri olacak.

Waterer, “Eğer bu veriler yukarı yönlü bir etki yaratırsa, faiz oranlarının düşürülmesine yönelik bekleyişin daha da uzadığını görebiliriz. Böyle bir senaryo, fırsat maliyeti açısından kısa vadede altın fiyatının daha büyük bir geri adım atmasına neden olabilir.yorumunu yapıyor

Reuters anketine göre, piyasalar mart ayında manşet PCE rakamının bir önceki aya göre değişmeyerek 0,3% artacağını ve şubat ayındaki 2,5%’lik artışa kıyasla yıllık bazda 2,6%’lık bir artış kaydedeceğini tahmin ediyor.

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC