Altın, Son 1 Haftanın Zirvesinde
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, dolardaki geri çekilme ve Ortadoğu’da yükselen gerilimlerin sarı metalin güvenli liman konumunu güçlendirmesiyle son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Spot altın TSİ 14.45’te 2.018 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,34% artışla 2.030 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada kayıplarından silkinen gram altın 1,33% artışla 2.083 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.078 lira oldu.

Altın, Son 1 Haftanın Zirvesinde

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Gerilimlerin daha uzun süre devam edeceğine işaret eden son jeopolitik gelişmeler göz önüne alındığında, sarı metal güvenli liman akışlarından bir kez daha destek buluyor.yorumunu yapıyor.

Ortadoğu’daki gelişmeler kapsamında İngiltere’ye kayıtlı bir kargo gemisi, dün Yemen açıklarındaki Bab al-Mandab Boğazı’nda saldırıya uğradığını bildirirken, İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları ajansı da bir patlamanın ardından mürettebatın Yemen açıklarında bir gemiyi terk ettiğini açıkladı.

Piyasa duyarlılığındaki artışta, en büyük altın tüketicisi Çin’in bir hafta süren Ay Yeni Yılı tatilinin ardından işleme yeniden başlaması da etkili oldu.

Öte yandan Jun Rong, “Bu hafta FOMC tutanakları, Fed’in politika görünümüne ilişkin daha fazla ipucu için izlenecek. Ayrıca politika yapıcılardan gelen herhangi bir şahin görüş, faizlerin potansiyel olarak daha uzun süre yüksek tutulacağına dair endişeleri yenileyebilir ve bu altın fiyatları için iyi bir haber olmayabilir.” diye ekledi. 

Jun Rong’un da belirttiği gibi, faizlerin ne zaman düşebileceğine dair işaretler arayan yatırımcıların odak noktasında bu hafta çarşamba günü açıklanacak olan Fed ocak ayı toplantısının tutanakları yer alacak.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda haziran ayında faiz indirimi olasılığını 77% olarak fiyatlıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC