Altın Yorumları

Altın, Son 1 Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Yaşıyor

January 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 1 Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Yaşıyor

Altın fiyatları, faiz indirimi beklentilerinin zayıflamasından destek alan dolar ve Hazine tahvili getirileri karşısında, bugün açıklanacak istihdam verisi öncesinde son bir ayda ilk kez haftalık düşüş yaşama yolunda ilerliyor. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.039 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,20% düşüşle 2.045 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada dünkü kayıp serisini sürdüren gram altının satış fiyatı 0,50% düşüşle 2.050 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 2.045 lira oldu. 

Altın, Son 1 Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Yaşıyor

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Altın bu hafta Hazine tahvili getirileri ve doların toparlanmasıyla düştü. Bunun nedeni piyasaların yeni yılın başından bu yana Fed’in faiz indirimi beklentilerini azaltmasıydı.” diyor. 

Dolar endeksi bugün rakiplerine karşı 0,1% yükselerek temmuz ayından bu yana en iyi haftasına doğru ilerledi ve sarı metali diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirdi.

Bu arada ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirileri de 4%’ün üzerinde seyretti ve ekim ayından bu yana en iyi haftasını elde etme yolunda ilerliyor.

Fed’in 12-13 Aralık tarihli toplantı tutanakları, Fed yetkililerinin enflasyonun kontrol altına alındığına ikna olduğunu ancak faiz indirimi görünümüne ilişkin belirsizliğin arttığını ortaya koydu.

Spivak, “Fed hâlihazırda bu yıl faiz indirimlerinin sinyalini verdi, bu yüzden şimdi soru bunun ne kadar olacağıdır. Kasım-Aralık dönemindeki aşırılıklar düzeltildikten sonra, bu yılki genel eğilim (şimdilik) hâlâ altının kazanç elde etmeye devam edeceği yönünde.” yorumunu yapıyor

Altın, Son 1 Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Yaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC