Borsa Haberleri

Altın Sertifikası Şimdi Midas’ta!

March 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Sertifikası Şimdi Midas’ta!

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’da yatırım imkanının yanında şimdi altın gibi bir yatırım enstrümanının kullanımını da sana getirdik. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün bir ürünü olan “Altın Sertifikası” şimdi Midas’ta! 

Peki, Altın Sertifikası Nedir? 

Altın sertifikası, her bir adedi 99,5% saflıkta (24 ayar) 0,01 gram altına karşılık gelen ve belirli kurallar çerçevesinde fiziki altına dönüştürülebilen sertifikalardır.

Midas Yatırım Hesabımla Altın Sertifikasını Nasıl Alabilirim?

“Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü” tarafından halka arz edilen ALTIN.S1’i Midas uygulamasında “Keşfet” sayfasına geldikten sonra arama kutucuğuna “Altın Sertifikası” yazarak ulaşabilirsin.

Darphane Altın Sertifikasının Avantajı Nedir?

  • Darphane sertifikalarından elde edilecek kazançlara uygulanacak tevkifat (stopaj) oranı 0%’dır. Yani herhangi bir vergi ödemene gerek yoktur.
  • Ayrıca altın sertifikasının alım-satım farkının düşük olmasıyla hızlıca dilediğin gibi nakde çevirebilirsin.
  • Altın sertifikasını dilersen fiziksel altına da dönüştürebilirsin. Fakat şunu unutmamak gerek: Fiziksel dönüşüm için minimum 5.000 adet (50 gram) sertifikaya ihtiyaç vardır.

Nasıl Al/Sat Emri Verebilirim?

Hisse alır gibi altın sertifikasını kolayca alıp-satabilirsin. Altın sertifikasında verilebilecek en az emir adedi 1 adet, yani 1 sertifikadır. 

1 altın sertifikasını, borsada al/sat yaptığın 1 hisse adedine (lot) eşit olarak görebilirsin.1 altın sertifikası da tıpkı yukarıda belirttiğimiz gibi 99,5% saflıktaki 0,01 gram altınla eşittir. 

Tek seferde iletilebilecek maksimum emir büyüklüğü ise Borsa İstanbul kuralları gereği 1 milyon TL’dir.

Altın Sertifikasının Fiyatı Nasıl Hesaplanıyor?

Ons altın (XAU/USD) fiyatının 0,01 gram altına denk gelen karşılığı üzerinden hesaplanıyor.

Biraz daha detaylandırmak ve matematiksel karşılığını yazmak gerekirse: 

  • [XAUUSD fiyatı (x) anlık Dolar/TL kuru (x) 0,0321507465 (x) 0,995]/100

(Ons altından gram altına dönüşüm oranı 0,0321507465’tir.)

Altın Sertifikası Şimdi Midas’ta!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı