Altın Yorumları

Altın Rekorlara Doymuyor: Son 5 Ayın En İyi Haftası

Altın Rekorlara Doymuyor: Son 5 Ayın En İyi Haftası
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, bu hafta dördüncü kez olmak üzere yeni zirvesini gördü. Bu güçlü artışın arkasında ise, yatırımcıların politika gevşemesinin haziran ayında başlayacağına dair büyüyen inançları var.  

Spot altın TSİ 16.00’da 2.166 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,41% artışla 2.173 dolardan işlem gördü. Şimdiye kadar bu hafta 4,1% artan spot altın, seans başında 2.170 dolarla rekor tazeledi ve ekim ayından bu yana en iyi haftalık kazancını elde etme yolunda ilerliyor. 

Öte yandan iç piyasada da gücünü koruyan gram altın 1,53% artışla 2.375 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.359 lira oldu.

Altın Rekorlara Doymuyor: Son 5 Ayın En İyi Haftası

Bank of America’nın metal araştırmaları başkanı Michael Widmer, “Talebin büyük bir kısmının esasen türev piyasalarından geldiğini düşünüyorum çünkü oldukça spekülatif bir talep. Altın her zaman Çin’den ve merkez bankalarından yapılan alımlardan iyi destek buluyor.” yorumunu yapıyor.

Altın, bu hafta salı günü fiyat baskılarının azaldığına ilişkin işaretlerle aralık ayındaki rekorunu kırdığından bu yana yükseliş eğiliminde. Ancak bu hareketin devamlılığını dakikalar içinde açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi belirleyecek.

Bu yıl spot altın için 2.400 dolarlık bir hedef fiyata sahip olan Widmer, “Altın için perakende talebinin önemli bir ölçüt olduğunu düşünüyorum. Perakende yatırımcılar, pazara gitmek için ilk faiz indirimini bekliyor. Eğer durum böyle olursa, ETF talebi de artacaktır.” diye ekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC