Altın Yorumları

Altın Rekora Koşuyor

Mart 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Rekora Koşuyor

Altın fiyatları, yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşmayı beklerken, merkez bankasının haziran ayındaki ilk faiz indirimine ilişkin artan umutların etkisiyle rekor seviyelere yaklaştı.

Spot altın TSİ 15.30’da 2.123 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,23% artışla 2.131 dolardan işlem gördü. Bu yükselişle spot altın, 4 Aralık’ta gördüğü 2.135 dolar seviyesindeki zirvesine adım adım yaklaşıyor.  

Öte yandan iç piyasada da yükselişini sürdüren gram altın 1,27% artışla 2.258 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.249 lira oldu.

Altın Rekora Koşuyor

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “ABD’de faiz indirimlerinin ardından para politikasındaki potansiyel gevşeme beklentileriyle, altının yakında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını görmemiz muhtemel. Ayrıca küresel jeopolitik belirsizlik ve ekonomik faaliyetlere ilişkin endişelerin altına olan yüksek talebi artırması da güçlü bir olasılık.”   yorumunu yapıyor.

Altın, geçen hafta zayıf ABD imalat verileri ve gevşeyen fiyat baskılarının etkisiyle yaklaşık 50 dolar yükselmişti.

Fed’den Raphael Bostic ise dün yaptığı açıklamada, Fed’in bu yılın sonuna kadar iki çeyrek puanlık faiz indirimini onaylamasının hâlâ uygun olacağını düşündüğünü söyledi.

Yatırımcılar merkez bankasının potansiyel faiz indirimi zamanlamasına ilişkin daha fazla ipucu ararken, dikkatler Powell’ın yarın ve perşembe günü kongrede vereceği ifadeye çevrildi. 

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu an Fed’in haziran ayına kadar faiz indirimine başlama ihtimalini 50%’nin üzerinde fiyatlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC