Altın Rekor Seviyelerini Koruyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, yatırımcıların beklentilerine paralel olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu yıl ABD’de faiz oranlarının düşeceğine dair verdiği sinyallerin ardından rekor seviyelerde işlem görmeye devam ediyor. 

Spot altın TSİ 16.00’da 2.156 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,19% artışla 2.162 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada toparlanma sinyalleri veren gram altın 0,33% artışla 2.323 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.315 lira oldu.

Altın Rekor Seviyelerini Koruyor

Külçe altın seansın başlarında 2.162 dolar ile rekor seviyeye ulaştı ve Kasım 2021’den bu yana en uzun gün içi kazanç serisini gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Powell dün Kongre’de yaptığı açıklamada, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi ve yetkililerin enflasyonun istikrarlı bir şekilde yavaşladığına dair daha fazla güven kazanması halinde bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerinin “muhtemelen uygun” olacağını söyledi. Powell’ın Kongre’deki konuşması yarın da devam edecek. 

SP Angel analisti Arthur Parish, “Altındaki bu son rallinin ana itici gücü, enflasyon beklentilerinin soğumaya devam ederek alıcıları para piyasaları ve Hazine tahvillerinden altına itmesiyle birlikte reel getirilerde devam eden düşüştür.” yorumunu yapıyor.

Powell’ın açıklamaları, aynı gün açıklanan ve işgücü piyasası koşullarının daha yumuşak olduğunu gösteren verilerle birleşince, ABD Hazine tahvillerinin getirilerini ve doları düşürerek altına olan talebi artırdı.

Yarın açıklanacak olan ABD şubat ayı tarım dışı istihdam verisinin de ABD faiz indirimleri konusunda daha fazla netlik sağlaması bekleniyor. Ekonomistlere göre veriler, işverenlerin geçen ay boyunca 200 bin yeni iş yarattığını gösterecek.

Parish, “Beklenenden daha zayıf bir rakamın spot piyasada altını 2.200 dolara yaklaştırması muhtemel.” diye ekliyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC