Altın Yorumları

Altın, Ralliye Bir Mola Verdi

Mart 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Ralliye Bir Mola Verdi

Altın fiyatları, yeni haftaya başlarken ABD işgücü piyasasından gelen soğuma sinyalleri ve Fed’in açıklamalarıyla rekor kıran yükselişine ara verdi. Yatırımcılar şimdi faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin yeni ipuçları için enflasyon verilerini takip edecek.

Spot altın TSİ 16.00’da 2.178 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.185 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da gücünü koruyan gram altın 3,37% artışla 2.419 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.406 lira oldu.

Altın, Ralliye Bir Mola Verdi

Cuma günü beklentilerin üzerinde gelen istihdamın ABD işgücü piyasasının sağlamlığına işaret etmesiyle altın, 2.194 dolara yükselerek zirve tazelemişti.

Şimdiyse City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Büyük spekülatörlerin geçtiğimiz salı günü net-uzun pozisyonlarını 3,5 yılın en hızlı temposunda artırmasıyla, altın açıkça talep görüyor.” yorumunu yapıyor.

Simpson, yarın açıklanacak şubat ayı enflasyonu (TÜFE) verilerinin, Fed’in şu anda bir karartma döneminde olduğu göz önüne alındığında, bu hafta altın fiyatlarının muhtemelen en büyük itici gücü olacağını söyledi.

TÜFE verilerinin daha soğuk gelmesi, erken faiz indirimi anlatısına yardımcı olabilir ve altın fiyatlarını daha da destekleyebilir. Öyle ki Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta Kongre’de verdiği ifadede önümüzdeki aylarda faiz indirimi konusunda daha emin konuştu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC