Altın Yorumları

Altın Rallisi, Ortadoğu Desteğinin Ardından Hafifledi

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Rallisi, Ortadoğu Desteğinin Ardından Hafifledi

Altın fiyatları, bir önceki seansta yatırımcıların Ortadoğu’daki çatışmaların arttığı bir ortamda güvenli liman arayışına girmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra hafif geri çekildi.

Spot altın, seans içinde 2.431 dolarla rekor tazeledikten sonra TSİ 15.30’da 2.356 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.373 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın ise haftaya zayıf bir başlangıç yaptı ve 1,58% düşüşle 2.559 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.549 lira oldu.

Altın Rallisi, Ortadoğu Desteğinin Ardından Hafifledi

Altın, son dönemlerde faiz indirimi anlatısındaki değişimle hafif bocaladıktan sonra hafta sonu İran ve İsrail arasında gerilimlerin yükselmesinden destek aldı. İran, 1 Nisan’da Suriye’deki konsolosluğuna yönelik şüpheli İsrail saldırısına misilleme olarak, cumartesi günü geç saatlerde İsrail’e dronlar ve füzeler fırlattı.

Saxo Bank emtia stratejisti Ole Hansen, “Piyasa geçen hafta bu iyi işaretlenmiş olayı zaten fiyatlamıştı ve çok güçlü bir yükselişin ardından altının konsolide olmasına izin verdi. Altına yönelik iştah son haftalarda son derece güçlüydü ve şimdi jeopolitik endişeler devam ettiği için düzeltmenin ardından yeni alımları çekebilecek küçük bir gerileme var.yorumunu yapıyor

Doların yükselmesi ve ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler gibi geleneksel engelleri göz ardı eden külçe altın, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 14% değer kazandı.

Altın Rallisi, Ortadoğu Desteğinin Ardından Hafifledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters