Borsa Yorumları

Altın Rallisi: 3 Bin Doları Görebilir – Citi

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Rallisi: 3 Bin Doları Görebilir – Citi

Altın fiyatları, Ortadoğu geriliminin alevlenmesinden günler sonra rekor seviyelere yakın seyretmeye devam ederek külçe altının güvenli liman cazibesini artırdı. Dahası, Citi henüz bu rallinin başında olduğumuza inanıyor. 

Öncelikle mevcut performansa değinmek gerekirse Citi, 15 Nisan tarihli bir notunda altındaki son rallinin ağırlıklı olarak jeopolitik sıcaklığın yardımıyla gerçekleştiğini söyledi. 

İran’ın hafta sonu doğrudan İsrail’e 300 ‘den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatmasının ardından Ortadoğu’da tırmanan gerginlik nedeniyle güvenli liman varlığına olan talep arttı; saldırıların büyük bir kısmı çoğu İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi sayesinde engellendi.

Enflasyona karşı bir koruma olarak değerini koruyan altın, yatırımcıların hisseler gibi daha riskli varlıklardan uzaklaştığı ekonomik belirsizlik dönemlerinde iyi performans gösterme eğilimindedir.

Altın Rallisi: 3 Bin Doları Görebilir - Citi

Sarı metaldeki mevcut performans, ABD’li banka Citi’ye göre yakın zamanda duraklayacak gibi görünmüyor. Citi’nin Kuzey Amerika emtia araştırmaları başkanı Aakash Doshi liderliğindeki analistler, “Önümüzdeki 6-18 ay içinde altında ons başına 3 bin dolar öngörüyoruz.” dedi.

Spot altın fiyatları, küresel merkez bankası talebi, jeopolitik gerilimler ve Fed’in faiz indirimi beklentileri gibi faktörlerin etkisiyle bu yıl şimdiye kadar 15%’in üzerinde artış gösterdi.

Altın fiyatları genellikle faiz oranlarıyla ters bir ilişki içindedir. Faiz oranları düştükçe altın, daha zayıf getiri sağlayacak olan tahvil gibi sabit getirili varlıklara kıyasla daha cazip hale gelir.

Altın Rallisi: 3 Bin Doları Görebilir - Citi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC