Altın Yorumları

Altın Powell Öncesi 2.100 Doların Üzerinde Tutunuyor

Mart 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Powell Öncesi 2.100 Doların Üzerinde Tutunuyor

Altın fiyatları Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün merkez bankasının parasal gevşeme hamlelerine ilişkin ipuçları vermesi beklenen konuşması öncesi hafif gerilese de 2.100 doların üzerinde seyretmeye devam ediyor. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.131 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,25% düşüşle 2.136 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da hafif tökezleyen gram altın 0,43% düşüşle 2.294 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.284 lira oldu.

Altın Powell Öncesi 2.100 Doların Üzerinde Tutunuyor

Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, altının yükselişinin geçen haftaki zayıf ABD ekonomik verilerinin tetiklediği ve olası faiz indirimi için biraz daha netlik kazandıran duyarlılıktan kaynaklandığını söyledi. Kedia, doların hareketi veya jeopolitik gerilimlerdeki herhangi bir artış gibi başka faktörler olmadan altının kâr toplama faaliyetleriyle karşı karşıya kalabileceğini ekledi.

Yatırımcılar yüksek faiz ortamında ABD’nin ekonomik sağlığına yönelik riskleri tartıyor ve bu konuda daha fazla netlik için Powell’ın bugün Kongre’de vereceği ifadenin ilk oturumunu izleyecek. 

Bu hafta açıklanacak olan ABD işgücü piyasası verileri de yakından izlenecek. Aşağı yönlü herhangi bir sürpriz altını desteklemeye yardımcı olabilir.

Nirmal Bang Commodities araştırma müdürü Kunal Shah, “Merkez bankaları, 300 tonluk tarihi ortalamaya kıyasla son iki yıldır art arda 1.000 tondan fazla altın satın alıyor. Bu durum perakende ve ETF talebindeki tüm kaybı telafi etti.yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti