Altın Yorumları

Altın, Powell Desteğiyle Zirve Tazeledi

March 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Powell Desteğiyle Zirve Tazeledi

Altın fiyatları, Fed’in bu yıl için üç faiz indirimi beklentisini koruması ve Başkan Jerome Powell’ın güvercin açıklamalarından destek bularak yeni rekor seviyesine yükseldi. 

Spot altın, seans içinde 2.222 dolarla rekor seviyesine yükseldikten sonra TSİ 13.00’te 2.205 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 2,11% artışla 2.206 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde değerlenen gram altın 0,46% artışla 2.528 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.5171 lira oldu.

Altın, Powell Desteğiyle Zirve Tazeledi

Fed, dün akşam faiz oranlarını sabit tuttu ancak politika yapıcılar, 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarını dörtte üç oranında düşürmeyi beklediklerini belirtti.

Başkan Powell, son dönemdeki yüksek enflasyon oranlarının ABD’de fiyat baskılarının yavaşça hafiflediğine dair temel “hikayeyi” değiştirmediğini söyledi. Bu açıklamaları yatırımcılar ve piyasalar sevinçle karşıladı.

Capital. com finansal piyasa analisti Kyle Rodda, “Güvercin bir Fed, mevcut kısa pozisyonların biraz sıkışması ve bir miktar momentum takibi altın piyasasındaki yükselişi artırdı.” dedi.

CME Group’un FedWatch aracına göre, piyasaların Fed’in haziran ayında faiz indirimine başlama beklentisi salı günkü 59% seviyesinden 75%’e yükseldi.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer bir notunda, “Powell’ın bu yıl üç potansiyel faiz indirimini oyunda tutmasıyla, tahvil getirileri ve dolar düştü, bu da altın fiyatı için daha yüksek bir patikaya yolu açtı.yorumunu yapıyor.

Altın, Powell Desteğiyle Zirve Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC