Altın Yorumları

Altın, PMI Verisi Öncesi Artıda

Şubat 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, PMI Verisi Öncesi Artıda

Altın fiyatları, bugün küresel PMI verileri öncesi düşen dolar karşısında, Ortadığu’daki gerilimlerin artırdığı güvenli liman talebinden destek alarak artıda seyrediyor. 

Spot altın TSİ 15.45’te 2.028 dolarda yatay kalırken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,24% artışla 2.039 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada haftaya yaptığı güçlü başlangıcın ardından hafif gerileyen gram altın 0,02% düşüşle 2.112 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.106 lira oldu.

Altın, PMI Verisi Öncesi Artıda

ActivTrades analisti Ricardo Evangelista, “Altın fiyatlarındaki artışlar, bugün açıklanacak olan PMI rakamları öncesinde dolardaki gevşemeyle bağlantılı. Ayrıca, güvenli liman altını destekleyen jeopolitik istikrarsızlık ve Çin’in yanı sıra Japonya ve İngiltere’nin şu anda teknik resesyonda olduğu ekonomik görünümle ilgili belirsizlik de devam ediyor.”  yorumunu yapıyor.

Ortadoğu’daki çatışmalar, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’ı bombalamasıyla bugün bir kez daha şiddetlendi.

Veri tarafında ise bugün açıklanacak olan işsizlik başvuruları ve ABD imalat ve hizmet verileri gündemde olacak. 

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, “Ekonomik zayıflığa dair herhangi bir işaret, faiz indirimlerinin yolda olabileceği umudunu uyandırabilir ve bu da altına yardımcı olabilir.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC