Altın Yorumları

Altın, Ortadoğu’daki Gerilimin Azalmasıyla Düştü

April 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Ortadoğu’daki Gerilimin Azalmasıyla Düştü

Altın fiyatları, Ortadoğu’da geniş çaplı bir çatışmaya dair korkuların hafiflemesinin külçenin güvenli liman cazibesini azaltmasıyla, faiz oranı ipuçları için bu hafta sonunda açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde değer kaybetti.

Spot altın, TSİ 14.30’da 2.346 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 2,05% düşüşle 2.363 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da haftaya ekside başladı ve 1,85% düşüşle 2.453 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.461 lira oldu.

Altın, Ortadoğu'daki Gerilimin Azalmasıyla Düştü

Geçtiğimiz hafta Ortadoğu’da yükselen gerilimlerin ardından Tahran, İsrail’in İran’a yönelik misilleme amaçlı insansız hava aracı saldırısını, bölgesel gerilimi önlemeye yönelik bir hamle olarak değerlendirdi.

OANDA Asya Pasifik kıdemli analisti Kelvin Wong, “Şu anda, altın fiyatlarının gerçekten yükselmesi için katalizör eksikliği var. Bu noktada, bize öyle geliyor ki piyasa altın tutmanın daha yüksek maliyetli olduğunun farkına varıyor.” yorumunu yapıyor

Bununla birlikte Wong, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın netlik kazanmaması veya ateşkes işaretleri vermemesi nedeniyle jeopolitik risk priminin orta ve uzun vadede pozitif kalmaya devam ettiğini söyledi.

Bu arada Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, enflasyonu düşürme konusundaki ilerlemenin bu yıl “durduğunu” söyledi ve fiyat baskılarını tekrar kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerektiğine inanan diğer Fed yetkililerine katıldı. 

Şimdi piyasalar, Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra bu cuma günü açılanacak olan ve Fed’in favori enflasyon göstergesi olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerini izleyecek.

Altın, Ortadoğu'daki Gerilimin Azalmasıyla Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC