Ekonomi ve Finans Haberleri

Altın Neden Düşüyor? Petroldeki Yükseliş Negatif Etkiliyor!

Altın Neden Düşüyor? Petroldeki Yükseliş Negatif Etkiliyor!
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminde kesintiye gideceklerine ilişkin sürpriz açıklamasının enflasyon endişelerini körüklemesi ve FED’in yaklaşan mayıs toplantısında faiz artırım olasılığını yükseltmesinin ardından pazartesi günü düştü.

Peki neden? Enflasyonu düşürmek için faiz artırımı yapıldığında, faiz getirisi bulunmayan altını elde tutmanın fırsat maliyeti de artar. City Index kıdemli borsa analisti Matt Simpson, “Yatırımcılar, faiz oranlarının daha uzun süre boyunca yüksek seviyede kalma olasılığına karşı güvenli liman olarak görülen altının cazibesini teraziye vurdukça altın fiyatları düşüş gösterdi. Açıkçası, enflasyon korkuları ve yüksek faiz oranları galip geldi.” ifadelerini kullandı.

Simpson ayrıca, “FED’in nihai faiz oranının yüksek gerçekleşme olasılığının piyasalarda güncel olarak fiyatlandığı göz önüne alındığında, altın şu anda 1.900 dolara kadar düşebilir.” diye ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters