Borsa Yorumları

Altın Kesişim Sinyali: Bu 3 Hisseye Dikkat!

Mart 28, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Altın Kesişim Sinyali: Bu 3 Hisseye Dikkat!

Borsalar en yüksek seviyelerine yakın işlem görse bile, teknik analistlerin yükseliş göstergesi olarak tercih ettiği popüler bir grafik formasyonuna göre, üç hisse yukarı yönlü hareket etmeye hazırlanıyor. 

Bu teknik gösterge, bir hissenin 50 günlük hareketli ortalamasının (DMA) 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktığı “altın kesişim” olarak biliniyor. Yatırımcılar altın kesişimi uzun vadede pozitif momentumun devam edeceğine dair bir yükseliş göstergesi olarak değerlendiriyor. 

S&P 500’de altın kesişim formasyonu oluşturmak üzere olan üç isimden ikisinin petrol şirketi olduğunu görüyoruz. Esasen buna şaşırmamak gerekir: Enerji sektörü, bu ay 8%’in üzerinde artışla mart ayında piyasa endeksi içinde en iyi performans gösteren sektör oldu.

25 Mart itibariyle FactSet verilerine göre bu formasyonu oluşturmak üzere olan üç isim ExxonMobil (XOM), Occidental Petroleum (OXY) ve Genuine Parts Company (GPC).

🎯 Exxon Mobil, enerji sektörü yükselirken salı günkü kapanışa kadar aylık bazda yaklaşık 9% artış gösterdi. Şirketin 50 günlük DMA değeri şu anda 104,58 seviyesinde ve 200 günlük DMA değeri olan 106,27’nin hemen altında seyrediyor. 

LSEG’e göre Exxon’u izleyen analistlerin yarısından fazlası hisse için “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” notu vermiş. Konsensüs hedef fiyatı ise hisselerin mevcut seviyelerinden 9%’un üzerinde yükseleceğine işaret ediyor. Exxon, yıl başından bugüne kadar da yaklaşık 14% değer kazandı.

Şirket, şu anda Chevron (CVX) ile petrol zengini Guyana’daki varlıklar konusunda bir anlaşmazlık içinde.  

🎯 Altın kesişim oluşturmaya yaklaşan diğer petrol şirketi ise Occidental Petroleum. Occidental’in 50 günlük DMA’sı 59,65 seviyesinde ve 20 günlük DMA’sı olan 60,94’ün biraz altında. 

Analistler hisse konusunda bölünmüş durumda. Şirketi izleyen analistlerin üçte ikisi OXY’yi “TUT” olarak değerlendiriyor ve ortalama hedef fiyatı yaklaşık 4%’lük bir yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. 

Occidental, mart ayında yaklaşık 5% değer kazandı ve bu dönemde genel enerji sektörünün gerisinde kaldı. Hisse, 2024’te ise 6% artış gösterdi. 

🎯 Altın kesişim formasyonuna yaklaşan son hisse ise Genuine Parts. Hissenin 50 günlük DMA değeri 146,61 iken, 200 günlük DMA değeri 147,18 seviyesinde. 

Ancak Wall Street, oto yedek parça şirketi hakkında o kadar da emin değil. Hisseyi izleyen 13 analistten sekizi GPC’yi “TUT” olarak değerlendiriyor ve hisse, hâlihazırda ortalama hedef fiyatının 0,3% üzerinde işlem görüyor. 

Genuine Parts, bu ay 2,2%, 2024’te ise 10%’un üzerinde değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC