Borsa Yorumları

Altın Kesişim Formasyonuna Giren Hisseler

December 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Altın Kesişim Formasyonuna Giren Hisseler

Teknik analistlerin yükseliş sinyali olarak yakından takip ettiği bir fiyat grafiği modeline göre, bir avuç hisse önümüzdeki günlerde yatırımcısının yüzünü güldürmeye hazırlanıyor.

“Altın kesişim” olarak bilinen bu formasyon, gelecekte potansiyel bir yükseliş olarak görülüyor. Peki nedir bu formasyon? Bir varlığın 50 günlük hareketli ortalaması, daha uzun vadeli 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktığında altın kesişim formasyonu oluşur.

✍️ Altın kesişim formasyonu ve tam tersi olarak bilinen ölüm kesişimi formasyonu ile ilgili daha detaylı bir okuma için bu içeriğimize de göz atabilirsin.

Finans sektörünün önde gelenlerinden demiryolu operatörlerine kadar uzanan aşağıdaki beş hisse, altın kesişim formasyonu oluşturdu veya oluşturmak üzere. 

🏦 Goldman Sachs (GS) 

Goldman Sachs hâlihazırda bir fiyat kalıbı oluşturmuş şirketlerden biri ve hisse bu ay artıda; durgunluk korkularının azalmasıyla yalnızca aralık ayında 13% değer kazandı.

Wells Fargo analisti Mike Mayo, şirketin istikrar yolunda ilerlemesi ve daha dayanıklı gelir akışları oluşturma hedefi konusunda iyimser.

Goldman özellikle de yatırım bankacılığı ve kurumsal müşterilere kredi verme gibi zaten başarılı olan noktalarda adreslenebilir pazarını genişletmeyi hedefliyor. Mayo, 5 Aralık tarihli notunda finans devinin aynı zamanda “yapay zekâ becerileri konusunda da iyi bir ilerleme kaydettiğini” belirtti. 

💸 Kimco Realty (KIM)

Modele göre, gayrimenkul yatırım ortaklığı Kimco Realty de bir yükselişin eğişinde olabilir. Hisse, kısmen 2024’ün faiz indirim yılı olabileceğine dair artan iyimserliğin etkisiyle bu çeyrekte 26% arttı. Kimco, 13 Kasım’da hisse başına 0,09 dolarlık tek seferlik bir temettü dağıtacağını duyurdu.

Öte yandan ağustos ayında şirket, RPT Realty’yi 2 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıklamıştı. Bu anlaşma, Kimco’nun portföyüne 56 adet açık hava alışveriş merkezi ekleyecek. 

👟 Nike (NKE)

Popüler spor ayakkabı ve giyim markası Nike da altın kesişim formasyonu oluşturmak üzere olan başka bir hisse. İçinde bulunduğumuz çeyrekte 28% artan hisse, 2023 genelinde ise şimdiye kadar 5,1% değer kazandı. 

Pek çok şirket, spor giyim perakendecisinin bugün piyasa kapanışından sonra açıklanacak bilançosu öncesinde yükselişe geçmesini bekliyor ve kötü haberlerin şimdiden bu yılki düşük performansa yansıdığını düşünüyor. 

Analistler ayrıca, şirketin portföyüne yeni ürünler eklendikçe, özellikle Nike’ın okula dönüş performansının perakende sektörünü geride bırakmasından sonra, satış ivmesinin önümüzdeki yıl da devam edeceği konusunda iyimser.

Hafta başında Deutsche Bank şirket hissesinin hedef fiyatını 132 dolara yükseltti ve “AL” notunu korudu. Öte yandan geçtiğimiz hafta Citigroup hissenin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükselti ve hedef fiyatını 135 dolara taşıdı.

⛲ American Tower (AMT)

Kimco’nun yanı sıra bir diğer gayrimenkul yatırım ortaklığı olan American Tower hisseleri bu çeyrek dönemde 29% fırladı. Ancak şirket, yalnızca 0,7% yükseldiği 2023’te zor bir yıl geçirdi. 

Wall Street’in konsensüs “AL” notu verdiği şirket, geçtiğimiz günlerde çeyrek dönemlik temttüsünü 0,8 dolar artıararak 1,70 dolara taşıdı. 

🚉 Norfolk Southern (NSC)

Demiryolu şirketi Norfolk Southern da bir altın kesişim oluşturmak üzere.

Hisse bu çeyrekte yaklaşık 19% değer kazandı. Bu artış, Bank of America’nın bu ayın başlarında hisse notunu “AL” seviyesine yükseltmesi, sonrası geldi.

Analist Ken Hoexter “Kazaların sıklığı biraz endişeye yol açtı ancak şirketin iyileşme hızı dayanıklılığın arttığını gösteriyor.” yorumunu yapıyor. 

Altın Kesişim Formasyonuna Giren Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC