Borsa Yorumları

“Altın Kesişim” Formasyonuna Girdi: Altında Yükseliş Beklentileri Arttı

December 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
“Altın Kesişim” Formasyonuna Girdi: Altında Yükseliş Beklentileri Arttı

Altın fiyatları, doların gevşemesi ve beklenenden daha zayıf gelen ABD istihdam verilerinin Fed’in politika sıkılaştırma döngüsünün sonuna gelindiği beklentilerini güçlendirmesiyle yükselişini sürdürdü. 

Öte yandan altının “altın kesişim” formasyonuna girdiğine yönelik gelişmeler, sarı metal rallisinin devam edeceği beklentilerini yükseltti. 

Spot altın TSİ 14.30’da 2.021 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,13% artışla 2.038 dolar oldu.

Bu artışa paralel, gram altının satış fiyatı da bugün 1.942 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.936 lira oldu. 

“Altın Kesişim” Formasyonuna Girdi: Altında Yükseliş Beklentileri Arttı

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verilerine doğru altın fiyatlarındaki dalgalanmanın sınırlı kalması muhtemel. Altının buradan güçlü kazançlar elde etmesi için özellikle zayıf bir rakamlar dizisi gerekebilir.” yorumunu yaptı.

Külçe altın, pazartesi günü Fed’in faiz indirimine yönelik bahislerin artmasıyla 2.135,40 dolar ile rekor seviyeye tırmanırken, aynı seansta para politikasının gevşetilmesinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik nedeniyle 100 doların üzerinde geriledi.

Dün açıklanan verilere göre ABD’de açık iş pozisyonları ekim ayında son iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüksek faiz oranlarının işçi talebini azalttığına işaret etti.

👑 Altın Kesişim Formasyonu

Sarı metal için diğer iyi haberler kapsamında altın, tarihsel olarak yükseliş sinyali verdiği kanıtlanmış bir fiyat grafiği formasyonu oluşturdu. Eğer geçmişte yaşananlar bir kılavuzsa, bu durum genellikle hem güvenli liman hem de enflasyondan korunma aracı olarak görülen değerli metal için daha fazla yükseliş anlamına gelebilir.

“Altın kesişme” olarak bilinen fiyat formasyonu, Wall Street’te gelecek olumlu bir trendin momentum göstergesi olarak görülüyor. Söz konusu formasyon bir varlığın 50 günlük hareketli ortalama fiyatı daha uzun vadeli, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığında ortaya çıkıyor. 

Bugün bu durum, altının 50 günlük hareketli ortalama fiyatının 1959,80 dolara yükselerek, 200 günlük hareketli ortalama fiyatı olan 1957,70 doları aştığı anlamına geliyor. 

“Altın Kesişim” Formasyonuna Girdi: Altında Yükseliş Beklentileri Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1, 2