Altın Yorumları

Altın, Kayıplarından Toparlanmaya Çalışıyor

Şubat 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Kayıplarından Toparlanmaya Çalışıyor

Altın fiyatları, dolar ve Hazine tahvili getirilerindeki düşüş karşısında kayıplarını azaltmaya çalışırken, yatırımcılar faiz oranlarının gidişatı hakkında ipuçları için Fed yetkililerinin açıklamalarına odaklanmış durumda.

Spot altın TSİ 15.30’da 2.032 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,10% düşüşle 2.049 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da benzer bir görünüm izlendi. Gram altın 0,11% düşüşle 2.066 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.061 lira oldu.

Altın, Kayıplarından Toparlanmaya Çalışıyor

TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, Fed yetkililerinin mart ayının faiz indirimi için çok erken olabileceğini ancak indirim döngüsünü başlatmak için enflasyon cephesinde daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını yinelemelerinin beklendiğini söyledi.

Ghali, “Altın fiyatlarının önümüzdeki hafta açıklanacak olan enflasyon verisinin potansiyel katalizör etkisiyle güçlenmesini bekliyoruz. Enflasyonda yumuşak bir baskı karşısında altının oldukça olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Bu hafta en az sekiz Fed yetkilisi farklı etkinliklerde konuşmalar yapacak.

Öte yandan geçen haftadan hafta açıklanan güçlü istihdam verisinden bu yana, yatırımcıların mart ayında ABD’de faiz indirimine gidileceğine dair umutları azaldı. 

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, “Fed’in ilk faiz indirimi yaklaştıkça külçe altında yükseliş beklenebilir. Ancak, Fed politika değişikliğinin başlangıcını ertelemek zorunda kalırsa, bu durum değerli metalin son dönemdeki kazançlarının daha fazlasını kaybetmesine neden olacaktır.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti