Borsa Yorumları

Altın İlk Haftalık Kaybına Doğru ilerliyor

December 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın İlk Haftalık Kaybına Doğru ilerliyor

Altın fiyatları, Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği beklentileri sebebiyle piyasaların heyecanla beklediği istihdam verisi öncesinde hafif geriledi. Sarı metal, güçlenen dolar karşısında son bir aydır ilk kez haftalık düşüş görme yolunda ilerliyor.

Spot altın TSİ 13.00’te 2.028 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,09% düşüşle 2.044 dolara geriledi.

Bu görünüme paralel, gram altının satış fiyatı da bugün 0,22% düşüşle 1.948 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 1.941 lira oldu. 

Altın İlk Haftalık Kaybına Doğru ilerliyor

Hafta başında iyileşen görünüm kapsamında Fed’in mart ayı gibi erken bir dönemde faiz indirimlerine başlayabileceği beklentileriyle 2.135 dolara yükselerek rekor tazeleyen altın, takiben gelen konsolidasyonla 100 dolar geriledi. 

Bu gerilemeye, dolar endeksinin üç haftalık kayıp serisini sonlandırma yolunda diğer para birimleri karşısında değer kazanarak yatırımcılar için dolar üzerinden fiyatlanan altını daha pahalı bir hale getirmesi yol açtı. 

OANDA Asya Pasifik piyasa analisti Kelvin Wong, altının 2.006 dolar seviyesinin üzerinde destek bulmaya devam ettiğini ancak beklentilerin üzerinde gelebilecek bir istihdam verisinin bu görünümü tehlikeye atabileceğini belirtti. 

Altın İlk Haftalık Kaybına Doğru ilerliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters