Altın Yorumları

Altın, İkinci Haftalık Kazanç Yolunda

May 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, İkinci Haftalık Kazanç Yolunda

Altın fiyatları, faiz indirimi beklentilerindeki iyileşmeden destek almaya devam ederek üst üste ikinci haftalık kazancını elde etme yolunda ilerliyor. 

Spot altın, TSİ 16.30’da 2.400 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları da 0,91% artışla 2.407 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yükselişe geçti ve 2.491 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.488 lira oldu.

Altın, İkinci Haftalık Kazanç Yolunda

Kinesis Money piyasa analisti Frank Watson, “Enflasyonun yavaşlayabileceğine dair işaretler önümüzdeki aylarda faiz indirimi ihtimalini artırıyor ve bu da altın ve gümüş fiyatlarını destekleme eğiliminde.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan talep tarafında Çin’de güçlü altın iştahının devam edeceği beklentileri, ülkenin krizden etkilenen emlak sektörünü istikrara kavuşturmak için daha fazla çaba sarf ettiğini açıklamasının ardından destek buldu.

Son aylarda altın fiyatlarındaki yükselişe katkıda bulunan Çin’deki talep, piyasanın yüksek altın fiyatlarının bazı merkez bankalarını alımları yavaşlatmaya sevk edip etmeyeceğini görmeyi beklemesi ve fiziki olarak desteklenen altın borsa yatırım fonlarından çıkışların devam etmesi nedeniyle daha önemli hale geliyor.

Küresel merkez bankaları, 2022-2023 yıllarında aktif olarak altın satın aldı ancak aralarındaki en büyük alıcı olan Çin Merkez Bankası, spot altın fiyatlarının 2.431,29 dolar ile rekor seviyeye ulaştığı Nisan ayında alımlarını yavaşlattı.

Bağımsız analist Ross Norman, “Merkez bankaları bugünlerde alım davranışlarında çok daha incelikli davranıyor ve programı daha fırsatçı olacak şekilde değiştirecek – yani düşüşlerde alım yapacak ve rallilerde alımlarını azaltacak.” diyor. 

Altın, İkinci Haftalık Kazanç Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC