Altın Yorumları

Altın, Hazine Tahvili Getirisi ve Dolar Baskısı Altında

February 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Hazine Tahvili Getirisi ve Dolar Baskısı Altında

Altın fiyatları, haftaya açıklanacak olan ve Fed’in faiz patikası hakkında bir yol göstermesi beklenen enflasyon (TÜFE) verisi öncesi, güçlenen dolar ve Hazine tahvili getirileri karşısında geriledi. 

Spot altın TSİ 18.00’de 2.024 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,45% düşüşle 2.038 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada aşağı yönlü hareketini sürdüren gram altın 0,13% düşüşle 2.066 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.056 lira oldu.

Altın, Hazine Tahvili Getirisi ve Dolar Baskısı Altında

Reliance Securities kıdemli analist Jigar Trivedi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamalarının mart ayında faiz indirimi olasılığını azalttığı ve altın fiyatları üzerinde bir baskı oluşturduğu yorumunu yapıyor.

CME Fedwatch aracına göre, mart ayına yönelik beklentilerini rafa kaldıran piyasalar, mayıs ayında bir faiz indirimi olasılığını yaklaşık 61% olarak fiyatlıyor. 

Bu hafta birçok Fed politika yapıcısının, enflasyonun 2%’ye düşeceğinden daha emin olana kadar faiz oranlarını düşürmek için bekleyeceklerini söylemesinin ardından, tüm gözler haftaya salı günkü ABD enflasyon verisine çevrildi.

Altın, Hazine Tahvili Getirisi ve Dolar Baskısı Altında

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC