Borsa Yorumları

Altın Haftayı Kazançlı Tamamlama Yolunda

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Haftayı Kazançlı Tamamlama Yolunda

Altın fiyatları, hafif düşüşle işlem görse de devam eden Orta Doğu çatışmaları nedeniyle riskten kaçınma havasının yatırımcıları külçe altına yöneltmesiyle üst üste üçüncü haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor.

Spot altın TSİ 15.45’te 1.985 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,11% düşüşle 1.995 dolardan işlem gördü.

Altın Haftayı Kazançlı Tamamlama Yolunda

OANDA kıdemli analisti Craig Erlam, ABD Hazine tahvillerinin 16 yılın en yüksek seviyelerine yaklaşması ve doların hala iyi bir performans göstermesi nedeniyle altının yükseldiğini belirterek “Bu nedenle güvenli bir liman olarak hareket ettiğinden şüphe yok.” dedi.

Öte yandan daha büyük bir bölgesel çatışmaya dönüşme ihtimali nedeniyle yatırımcılar Orta Doğu’daki son gelişmeleri izlemeye devam ediyor. 

Capital.com analisti Kyle Rodda, “Altın fiyatları, olayların tırmanma riski olduğu sürece İsrail-Hamas çatışmasının bir fonksiyonu olacak.” yorumunu yapıyor. 

Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisi, fiyatları en son bu yılın Mayıs ayında aşılan 2.000 dolarlık kilit psikolojik seviyenin altında tutmaya devam ediyor. 

Commerzbank analistleri, “Orta Doğu’daki gergin durum göz önüne alındığında” altın fiyatının yakın gelecekte 2.000 dolar seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Altın Haftayı Kazançlı Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC