Altın Haftaya Hareketli Başladı
Google News Icon Takip Et

Altın, haftanın ilk işlem gününde ABD Hazine tahvillerindeki yumuşama karşısında yükselirken, yatırımcılar bu hafta sonuna doğru açıklanacak olan ve Fed’in faiz oranı patikasını etkileyebilecek enflasyon verilerini bekliyor.

Spot altın, TSİ 15.30’da 2.326 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,28% artışla 2.337 dolara yükseldi. 

İç piyasada ise gram altın da gücünü korudu ve 2.458 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.458 lira oldu.

Altın Haftaya Hareketli Başladı

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Odak noktası, ABD’den gelecek ekonomik veriler ve bu verilerin Fed’in faiz oranlarını düşürmesine olanak tanıyacak yumuşak bir inişi teyit edip etmeyeceği. Altının desteklendiğini görmeye devam ediyoruz ve yıl sonunda ons başına 2.600 dolarlık bir fiyat bekliyoruz.yorumunu yaptı.

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri haftanın son işlem gününde açıklanacak. Bu hafta boyunca aralarında San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed Guvernörleri Lisa Cook ve Michelle Bowman’ın da bulunduğu en az beş Fed yetkilisinin konuşmaları izlenecek.

Öte yandan geçen hafta cuma günü açıklanan veriler, ABD’de ticari faaliyetlerin haziran ayında son 26 ayın en yüksek seviyesine çıktığını ancak fiyat baskılarının önemli ölçüde azaldığını gösterdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC