Altın Yorumları

Altın, Haftalık Kayba Doğru İlerliyor

March 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Haftalık Kayba Doğru İlerliyor

Altın fiyatları, son bir aydır ilk haftalık kaybını görmeye hazırlanıyor. Dün gelen üretici enflasyonu verilerinin hafta başındaki tüketici fiyatları artışına eklenmesiyle yatırımcılar, faiz indirimi beklentilerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldı.  

Spot altın TSİ 15.30’da 2.163 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.167 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada hafif toparlanan gram altın 0,09% düşüşle 2.427 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.417 lira oldu.

Altın, Haftalık Kayba Doğru İlerliyor

InProved değerli metaller yatırımcısı Hugo Pascal, “Şu anda enflasyonun yukarı yönlü sürprizini görmezden gelmek zor. Kısa vadede altını 2.200 dolarlık ana direncin üzerine çıkaracak yeni bir katalizör görmüyorum.yorumunu yapıyor.

ABD üretici fiyatları, şubat ayında beklenenden daha fazla arttı. Ayrıca tüketici enflasyonu da enflasyonda bir miktar yapışkanlık gösterdi.

Daha yüksek enflasyon, Fed üzerinde faiz oranlarını yüksek tutma baskısını artırarak altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor ve tahvillerin cazibesini artırarak doları yükseltiyor.

Dolayısıyla yükselen dolar, altını diğer para birimi sahipleri için daha pahalı hale getiriyor.

LSEG’in faiz olasılığı uygulamasına göre, yatırımcılar Fed’in haziran toplantısında faiz indirimine gitme olasılığını geçen cuma günkü 75% seviyesinden 61%’e düşürdü. 

Reuters piyasa analisti Wang Tao’ya göre, spot altın ons başına 2.169-2.175 dolar aralığına sıçrama eğiliminde çünkü 2.152 dolarlık destek etrafında tekrar istikrar kazandı.

Altın, Haftalık Kayba Doğru İlerliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC