Altın Yorumları

Altın Hafif Geri Çekildi

Mart 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Hafif Geri Çekildi

Altın fiyatları, üretici enflasyonu (ÜFE) verileri öncesinde hafif geriledi. Ancak artan jeopolitik gerilimin güvenli liman talebini güçlendirmesiyle kayıplar sınırlı kaldı. 

Spot altın TSİ 13.30’da 2.170 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,30% düşüşle 2.174 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada düşüşünü sürdüren gram altın 0,41% değer kaybederek 2.419 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.411 lira oldu.

Altın Hafif Geri Çekildi

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkon, “Mevcut durum altın boğaları için adeta bir kazan-kazan sunuyor: Eğer Fed faiz indirimine giderse altın da kademeli olarak artar ancak eğer politikayı gevşetmezse enflasyonun yapışkanlığını sürdürdüğü endişeleri altın fiyatındaki artışı destekler.” yorumunu yapıyor.

Külçe altın, ABD tüketici fiyatlarının şubat ayında beklenmedik bir şekilde arttığını ve enflasyonda bir miktar yapışkanlık olduğunu gösteren verilerin ardından, salı günü 13 Şubat’tan bu yana en kötü tek günlük düşüşünü kaydederek geçen hafta ulaştığı rekor seviyelerden geriledi.

Beklenenden daha yüksek enflasyon, Fed’in faiz oranlarını yüksek tutması için daha fazla baskı anlamına geliyor ve altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Değerli metal aynı zamanda enflasyona karşı bir kalkan olarak da görülüyor.

Ancak CME Group’un FedWatch aracına göre, yatırımcılar haziran ayında faiz indirimi beklemeye devam ediyor ve TÜFE verisi öncesindeki 72%’lik orana kıyasla şu an yaklaşık 65%’lik bir ihtimal fiyatlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti