Altın Yorumları

Altın, Güvenli Liman Talebiyle Yükseldi

Ocak 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güvenli Liman Talebiyle Yükseldi

Altın fiyatları, Ortadoğu’da yükselen gerilimlerin güvenli liman talebini artırmasıyla yükselirken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günkü faiz kararının ardından faiz politikasının geleceğine ilişkin yorumları öncesi kazançlar sınırlı kaldı.

Spot altın TSİ 15.00’te 2.028 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,48% artışla 2.026 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada gram altındaki düşüş devam etti. Gram altının satış fiyatı 0,22% düşüşle 2.051 liraya gerilerken, alış fiyatı da 2.046 lira oldu.

Altın, Güvenli Liman Talebiyle Yükseldi

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Warerer, Ortadoğu’daki gerilimlerin altını güvenli liman yatırımının zirvesinde tutmaya yetecek kadar yüksek olduğu yorumunu yapıyor.

Yatırımcılar, Suriye sınırına yakın Ürdün’ün kuzeydoğusunda konuşlanan ABD kuvvetlerine insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda, üç ABD’li askerin hayatını kaybetmesinin ardından artan jeopolitik risklere karşı temkinli.

Waterer, Çin’in Evergrande şirketine tasfiye emri verildiğine dair haberlerin risk duyarlılığına darbe vurduğunu ve bunun da altını desteklediğini söyledi. Analist ayrıca Fed toplantısına az bir süre kaldığı için yukarı yönlü hareketin sınırlı olduğunu ekledi.

Piyasalar Fed’in 30-31 Ocak’taki toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor ancak dikkatler büyük ölçüde Powell’ın konuşmasında olacak.

Cuma günü açıklanan ve Fed’in favori enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verilere göre ABD’de fiyatlar aralık ayında ılımlı bir artış göstererek yıllık enflasyon artışını üçüncü ay üst üste 3%’ün altında tuttu ve bu da Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlamasına olanak sağlayabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti