Borsa Yorumları

Altın, Güvenli Liman Talebiyle Artıda

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güvenli Liman Talebiyle Artıda

Altın fiyatları, FED yetkililerinin güvercin açıklamalarının ardından ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün sağladığı destekle yaklaşık iki haftanın zirvesine ulaştı.

Spot altın TSİ 16.30’da 1.876 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,14% artışla 1.890 dolardan işlem gördü.

Altın, Güvenli Liman Talebiyle Artıda

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, FED yetkililerinden gelen merkez bankasının sıkılaştırmaya ara verebileceği yönündeki güvercin yorumların ve Ortadoğu’daki kargaşanın altın piyasasını desteklemeye devam ettiği söyledi.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımı görmediğini söylerken, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari “olası” yüksek tahvil getirilerinin FED’in daha az faiz artırımı yapabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri, bugün de düşerek yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine geriledi ve geçen hafta ulaştığı 2007 zirvelerinden uzaklaştı.

19-20 Eylül tarihli FED toplantı tutanaklarına göre, ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin belirsizlik, potansiyel petrol fiyatı şokları ve işçi sendikalarının grevlerinin etkisi, FED yetkililerini geçen ayki toplantılarında temkinli bir duruşa itti.

Altın, Güvenli Liman Talebiyle Artıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC