Altın Yorumları

Altın, Güvenli Liman Talebinden Destekle Yatay Seyrediyor

Altın, Güvenli Liman Talebinden Destekle Yatay Seyrediyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Ortadoğu’daki çatışmaların güvenli liman talebini desteklemesiyle yükselen dolar karşısında yatay seyrediyor. 

Spot altın TSİ 15.45’te 2.028 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,02% artışla 2.040 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada haftaya yaptığı güçlü başlangıcın ardından gram altın 0,44% artışla 2.110 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.105 lira oldu.

Altın, Güvenli Liman Talebinden Destekle Yatay Seyrediyor

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Altın için yükseliş görünümünü koruyoruz ancak yeni bir rekor seviyeye doğru bir sonraki hamlenin FOMC nihayet faiz oranlarını düşürmeye başlayana kadar gerçekleşmeyebileceğini düşünüyoruz.yorumunu yapıyor.

Jeopolitik endişelerin devam etmesinin de bir miktar destek sağladığını belirten Hansen, piyasanın bugün FOMC tutanaklarına odaklanacağını vurguladı.

Ortadoğu’da İran’a bağlı Husiler, Kızıldeniz ve Bab al-Mandab Boğazı’ndaki nakliye yollarına yönelik saldırılarını sürdürdü ve cuma gününden bu yana en az dört gemi daha drone ve füze saldırılarıyla vuruldu.

Ancak odak çoktan Fed’e yöneldi. Merkez bankasının bugün yayınlanacak olan ocak ayı politika toplantısına ilişkin tutanakları, geniş çapta beklenen faiz indirimlerinin zamanlamasını ölçmeye yardımcı olabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance